Bezpieczeństwo transakcji

Dostałem maila z banku, że mają awarię i abym podał im numer karty i PIN  

ma obowiązek zachować bezpieczeństwo środków, jakie mu powierzyłeś, ale i Ty musisz zachować wymogi bezpieczeństwa, które bank opisał w umowie.

Jednym z nich będzie obowiązek zabezpieczenia PIN, loginu, haseł oraz zachowania ich poufności.

Do czego służy PIN? Jest jedną z metod autoryzacji transakcji. Transakcja to np. przelew albo wypłata pieniędzy z konta. Autoryzacja transakcji to zgoda na jej wykonanie i jej ostateczne zatwierdzenie. Kiedyś autoryzowało się transakcje wyłącznie idąc do banku i podpisując się pod określoną dyspozycją. Dzisiaj, w celu autoryzacji często korzystamy z komputerów i telefonów. Co do sposobu w jaki  autoryzujemy transakcje umawiamy się z bankiem. Przykładowe metody autoryzacji to PIN, hasło, sms, token czy, nadal, podpis polecenia przelewu.

Transakcja nieautoryzowana to taka, której ktoś dokonał bez Twojej wiedzy i zgody, na przykład używając do tego ukradzionej Tobie karty płatniczej. W takim przypadku będziesz mógł, na określonych zasadach, żądać zwrotu pieniędzy od banku. Zatem na wszelki wypadek zapisz sobie numer do banku, pod którym zastrzega się kartę i nie zwlekaj z zastrzeżeniem karty, jeśli ją zgubisz.

A co się stanie, gdy nie zabezpieczysz swojego PIN? Otóż jeśli ktoś inny się nim posłuży to bank uzna, że autoryzowałeś transakcję i nie będziesz mógł domagać się od banku zwrotu pieniędzy, które ktoś ukradnie Ci z konta!

Zatem jest bardzo ważne, abyś odpowiednio zabezpieczył Twoje poufne klucze autoryzujące i abyś nie padł ofiarą phishingu. Jest metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod bank lub jego pracownika aby wyłudzić od Ciebie poufne informacje  (np. dane do logowania). Phishing to angielski termin powstały z połączenia słów password (hasło) i fishing (rybołówstwo, wędkowanie).

Nie daj się złowić – pamiętaj,  pracownik banku nie zapyta Cię o PIN!

 Przydatna definicja:  popularny PIN to indywidualny numer służący do potwierdzenia przeprowadzenia transakcji stosowany podczas wypłaty pieniędzy w bankomacie lub dokonywania płatności za pomocą karty płatniczej. Kod PIN to kombinacja czterech cyfr (od 0000 do 9999). Zwykle trzykrotne błędne wpisanie PIN-u skutkuje zablokowaniem karty.

Źródło prawa: Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych Dz.U.2016.1572 t.j

Udostępnij:
Napisane przez: Prawo i Ja