Karta kredytowa i karta debetowa

Dostałem z banku do wypełnienia wniosek o kartę kredytową. Ale po co mi ona, skoro już mam kartę do konta?

 arta kredytowa pozwala Ci korzystać z kredytu w banku (tzw. limit). Wydanie karty kredytowej, jej używanie, korzystanie z kredytu, jak określone czynności (np. wypłata z bankomatu) mogą być odpłatne. Będą to opłata za wydanie karty, roczna opłata za korzystanie z karty, oprocentowanie kredytu na karcie (odsetki), prowizja za wypłatę środkó. Banki oferują okres bezodsetkowy. Oznacza to, że spłata wykorzystanego limitu w określonej dacie (np. w ciągu np. 60 dni) pozwoli na to, by nie płacić odsetek za korzystanie z kredytu. Tak samo wykonanie określonej ilości transakcji w roku, czy miesiącu może zwolnić z opłat za korzystanie z karty.

Dzięki kredytowi na karcie możesz dokonywać nią płatności (w sklepie czy poprzez przelewy) a także wypłacać z niej środki. Pamiętaj jednak, że środki te będziesz musiał zwrócić do banku! Ponadto karta kredytowa to kredyt, a kredyt możesz zaciągnąć, gdy ukończysz 18 lat.

Możesz korzystać z karty debetowej do Twojego konta i za jej pomocą korzystasz ze środków, które masz na koncie. Warto wiedzieć, ile kosztuje taka karta. Dowiedz się też ile kosztuje wypłata z bankomatu w Polsce i zagranicą. Informacje te znajdziesz w Tabeli Opłat i Prowizji Twojego banku. Kartę debetową wydaje się do konta i nawet jeśli nie masz jeszcze 18 lat, a masz już swoje konto, to możesz swobodnie dysponować środkami na nim też za pomocą karty (np. Visa Elektron dla Młodzieży)

Korzystając ze swojej karty pamiętaj, by zachować poufność PIN-u. Gdy zgubisz kartę  niezwłocznie zastrzeż w banku. Od momentu zastrzeżenia karty cała odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione spoczywa na banku. Jeżeli nie zdążysz zastrzec karty, to Twoja odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro (a w przypadku transakcji bezstykowych 50 EUR.)

Korzystaj rozważnie z karty debetowej. Karta kredytowa to kredyt na karcie – gdy będziesz pełnoletni będziesz mógł rozważyć, czy jest Ci potrzebna.

 Dlaczego „karta debetowa”, skoro nie ma debetu, bo środki są na koncie? Karta ta działa tak, że w momencie jej użycia transakcja jest od razu księgowana i obciąża rachunek bankowy klienta. Zatem debet (z ang. debit) oznacza po prostu natychmiastowe obciążenie konta.

Źródło prawa: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz.U.2017.459 t.j., Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. prawo bankowe,  Dz.U.2016.1988 t.j., Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych Dz.U.2016.1572 t.j

Udostępnij:
Napisane przez: Prawo i Ja