ochrona konsumenta suplementy diety

Ochrona konsumenta i suplementy diety

Czy oferta suplementów diety w Polsce spełnia wymogi ochrony konsumenta?

Oferta suplementów a prawa konsumentów

W II kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę suplementów diety u 80 przedsiębiorców z całej Polski pod kątem zgodności z prawem, w szczególności prawami konsumenta. W trakcie tej kontroli Inspekcja skontrolowała 443 partie suplementów diety. Kontrolerzy mieli zarzuty do 89 partii produktów (20 proc.).

Ochrona konsumenta w praktyce: wyniki kontroli suplementów

Najwięcej zastrzeżeń wzbudziło oznaczenie suplementów.  Brakowało informacji po polsku, wykazu składników, informacji o zalecanej porcji dziennego spożycia. Stwierdzono też braki niezbędnych ostrzeżeń np. Na produktach z kofeiną nie było ostrzeżenia: „Nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży”.

Ponadto warto pamiętać, że suplementy diety to żywność, a nie leki. Zatem informowanie konsumentów, że dany suplement „wspomaga leczenie schorzeń wątroby” stanowi bezprawne odwołanie do leczenia chorób.

79 próbek suplementów przeszło badanie w laboratoriach. Inspektorzy zakwestionowali 9 z nich, czyli 11 proc. Producenci zawyżali bowiem na opakowaniach zawartość witamin i minerałów, a zaniżali ilość soli!Ponadto Inspekcja w 4 sklepach odkryła 9 partii przeterminowanych produktów.

Po kontroli przedsiębiorcy wycofali z rynku suplementy, które nie spełniały wymagań. Inspekcja wydała tez kilka decyzji o karach pieniężnych za niewłaściwe oznakowanie oraz nałożyły mandaty karne. 

Prawa konsumenta : wymogi informacyjne na etykietach suplementów

Efektywna ochrona konsumenta zależy też od nas samych, czyli konsumentów. Sprawdzajmy etykiety suplementów przez ich zakupem i zastosowaniem! Co powinno być na etykiecie suplementu diety by zapewnić informacje i tym samym ochronę konsumentom?

  1. Określenie, że jest to „suplement diety”.
  2. Nazwy składników odżywczych lub wskazanie ich właściwości.
  3. Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia.
  4. Ostrzeżenie, aby jej nie przekraczać.
  5. Informacja, że suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety.
  6. Informacja, żeby przechowywać preparat tak, aby nie dostały się do niego dzieci.

Ochrona konsumenta: Poradnik 

O tym na,co konsument powinien zwrócić stosując suplementy diety można przeczytać te z specjalnym poradniku wydanym przez UOKIK:

https://www.uokik.gov.pl/poradniki.php

Udostępnij:
Napisane przez: Prawo i Ja