Czy oferta suplementów diety w Polsce spełnia wymogi ochrony konsumenta?
Oferta suplementów a prawa konsumentów
W II kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę suplementów diety u 80 przedsiębiorców z całej Polski pod kątem zgodności z prawem, w szczególności prawami konsumenta. W trakcie tej kontroli Inspekcja skontrolowała 443 partie suplementów diety. Kontrolerzy mieli zarzuty do 89 partii produktów (20 proc.).
Ochrona konsumenta w praktyce: wyniki kontroli suplementów
Najwięcej zastrzeżeń wzbudziło oznaczenie suplementów. Brakowało informacji po polsku, wykazu składników, informacji o zalecanej porcji dziennego spożycia. Stwierdzono też braki niezbędnych ostrzeżeń np. Na produktach z kofeiną nie było ostrzeżenia: „Nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży”.
Ponadto warto pamiętać, że suplementy diety to żywność, a nie leki. Zatem informowanie konsumentów, że dany suplement „wspomaga leczenie schorzeń wątroby” stanowi bezprawne odwołanie do leczenia chorób.
79 próbek suplementów przeszło badanie w laboratoriach. Inspektorzy zakwestionowali 9 z nich, czyli 11 proc. Producenci zawyżali bowiem na opakowaniach zawartość witamin i minerałów, a zaniżali ilość soli!Ponadto Inspekcja w 4 sklepach odkryła 9 partii przeterminowanych produktów.
Po kontroli przedsiębiorcy wycofali z rynku suplementy, które nie spełniały wymagań. Inspekcja wydała tez kilka decyzji o karach pieniężnych za niewłaściwe oznakowanie oraz nałożyły mandaty karne.
Prawa konsumenta : wymogi informacyjne na etykietach suplementów
Efektywna ochrona konsumenta zależy też od nas samych, czyli konsumentów. Sprawdzajmy etykiety suplementów przez ich zakupem i zastosowaniem! Co powinno być na etykiecie suplementu diety by zapewnić informacje i tym samym ochronę konsumentom?
- Określenie, że jest to „suplement diety”.
- Nazwy składników odżywczych lub wskazanie ich właściwości.
- Porcja zalecana do spożycia w ciągu dnia.
- Ostrzeżenie, aby jej nie przekraczać.
- Informacja, że suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety.
- Informacja, żeby przechowywać preparat tak, aby nie dostały się do niego dzieci.
Ochrona konsumenta: Poradnik
O tym na,co konsument powinien zwrócić stosując suplementy diety można przeczytać te z specjalnym poradniku wydanym przez UOKIK: