karty bankowe dla konsumentów, fundacja edukacji prawnej prawo i ja, blog

Karty bankowe dla konsumentów – kiedy opłaty

Czy karty bankowe dla konsumentów są naprawdę darmowe? Jak się okazało nie na próżno mamy czasem takie wątpliwości.

Darmowe karty bankowe dla konsumentów

Warto bowiem pamiętać, że często warunkiem darmowego korzystania z karty jest wykonanie określonej ilości transakcji lub transakcji o określonej wartości we wskazanym czasie. Tym czasem może być np. miesiąc kalendarzowy lub rok. Czas ten jest określny jako „okres rozliczeniowy”.  Co to znaczy? Oznacza to, że musimy dokonać zakupów kartą np. na minimum 100 złotych w danym miesiącu kalendarzowym, aby nie płacić w tym miesiącu opłaty z używanie karty.

Opłaty banków za karty bankowe dla konsuemntów

Jak się okazało mimo takich zapisów w regulaminach bankowych i reklamach (każda reklama krzyczy: „Karta do konta za darmo!”), praktyka banków jest odmienna.

W ostatnim czasie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził jak to możliwe, że banki pobierają opłaty za karty debetowe, mimo że konsument dokonał w danym okresie rozliczeniowym płatności daną kartą w wymaganej ilości lub o wymaganej wartości transakcji. Sprawdzono 18 banków, z czego zastrzeżenia wzbudziło 13.

To bank decyduje?

Podczas kontroli wyszło na jaw, że praktyce brak opłat zależał od tego, kiedy bank zaksięgował dany zakupu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podniósł, że zaksięgowanie transakcji nie jest tożsame z jej wykonaniem a konsument nie ma żadnego wpływu na to, kiedy bank dokona zaksięgowania. Tymczasem w wielu bankach, gdy konsument zapłacił za zakupy kartą pod koniec miesiąca, był rozliczany z początkiem kolejnego i musiał płacić za obsługę karty!

Dobra wiadomość jest taka, że to się zmieni. Większość banków w wyniku kontroli albo dobrowolnie zmieniło swoja praktykę albo będzie musiało to zrobić, bo Urząd wydał stosowne decyzje a banki zobowiązały się do oddania konsumentom opłat za kartę i do zmiany modeli rozliczania transakcji.

Konsumencie!

Sprawdź czy i twój bank sprawdzono:

https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=14035

To dobry moment, aby przyjrzeć się  wyciągom ze swojej karty i domagać się stosownego rozliczenia od banku!

 

Udostępnij:
Napisane przez: Prawo i Ja