ochrona małego konsumenta, fundacja edukacji prawnej

Ochrona małego konsumenta

Cel: ochrona małego konsumenta

Ochrona małego konsumenta przedmiotem działania kilku  instytucji. Jesienią 2017 r. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uczestniczyły w akcji kontroli zabawek. Wraz z urzędami z Węgier, Czech i Słowacji polskie urzędy dokonywały kontroli granicznych w celu wykrycia i niedopuszczenia do obrotu niebezpiecznych zabawek. Chodziło o niebezpieczne zabawki sprowadzane spoza UE, które zawierają zbyt dużo groźnych dla zdrowia substancji chemicznych – ftalanów. Kontrole zapobiegły temu, by zabawki trafiły do polskich sklepów i w ten sposób zapewniono bezpieczeństwo małych konsumentów.

Niebezpieczne zabawki

Ftalany służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczność. Prawo określa maksymalna zawartość ftalanów w zabawkach (maksymalnie 0,1 proc.). Wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Ftalany najczęściej występują w miękkich, plastikowych zabawkach – lalkach, zwierzątkach do kąpieli, kucykach i jednorożcach, maskach karnawałowych, piłkach, skakankach, gryzakach, grzechotkach, samochodzikach z miękkimi oponami. Rodzice nie są w stanie sami rozpoznać, stężenia ftalanów i konieczne są badania w specjalistycznych laboratoriach.

Wyniki kontroli: faktyczna ochrona małego konsumenta

Skontrolowano prawie 1,5 mln zabawek zgłaszanych do odprawy na granicy. Jeśli celnicy mieli wątpliwości, zabawki były zgłaszane do Inspekcji Handlowej.  W kontroli efekcie ok. 700 tys. zabawek nie zostało dopuszczonych do obrotu w Polsce. Część z nich nie miała wymaganej dokumentacji albo oznakowania, więc nie było pewności, że spełniają obowiązujące w UE wymagania bezpieczeństwa.

Wytypowano również zabawki do kontroli. W sumie przebadano 55 próbek, z tego 11 w Specjalistycznym Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej UOKiK w Łodzi. W 25 próbkach – wszystkie pochodziły z Chin – normy były przekroczone, czasem nawet kilkaset razy, np. w głowie jednej z lalek z zestawu „Sweet girl” zbadanej w laboratorium UOKiK stężenie ftalanu wyniosło ok. 29 proc. Celnicy zniszczyli wszystkie zabawki – 30 tys. sztuk, które zawierały zbyt dużo toksycznych flatanów.  10 zabawek z ftalanami zgłoszono do unijnego systemu Rapex, w którym państwa UE ostrzegają się przed niebezpiecznymi produktami.

https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/repository/content/pages/rapex/index_en.htm

Aby zapoznać z tym zestawieniem, zachęcamy do śledzenia strony internetowej poniżej.  Zachęcamy Państwa do zachowania ostrożności przy zakupie zabawek dla dzieci poza Unią Europejską , gdy nie mamy pewności do standardów, jakie w danym kraju obowiązują odnośnie do  ochrony małego konsumenta.

 

 

Udostępnij:
Napisane przez: Prawo i Ja